
Kluczowe aktualizacje w przepisach 2024 – co musisz wiedzieć, aby nadążyć za prawem? Cz. 2

Zapraszamy na drugą część przeglądu najważniejszych aktualizacji w prawie na 2024 z punktu widzenia nieruchomości komercyjnych.
REKORDOWA PODWYŻKA PODATKU
Minister Finansów w zeszłym roku ogłosił nowe stawki maksymalne dla podatku od nieruchomości i opłat lokalnych. Rekordowa, bo aż piętnastoprocentowa podwyżka, dotyczyć będzie między innymi gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą (1,34 PLN za m2 powierzchni gruntu) oraz budynków związanych z prowadzeniem działalności (33,10 PLN za m2 powierzchni użytkowej). Zmiany obejmą też stawki maksymalne dla części stałych i zmiennych opłat reklamowych- odpowiednio 3,62 PLN dziennie oraz 0,33 PLN za m2 powierzchni reklamowej dziennie.Ostateczną wysokość opłat ustalają rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie, ale nie będą one mogły przekroczyć wartości maksymalnych wskazanych w obwieszczeniu na rok bieżący.
KSIĄŻKA OBIEKTU BUDOWLANEGO JEDYNIE W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
1 stycznia 2024 roku weszła w życie część przepisów ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją, zakładane od stycznia KOBy będą mogły być prowadzone wyłącznie w formie cyfrowej za pośrednictwem platformy c-KOB. Wersje papierowe, założone do końca zeszłego roku, będą mogły być prowadzone w ten sposób do końca 2026r., chyba, że dojdzie do zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części.
WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO INWESTOWANIA
Zeszłoroczna ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1463) to kolejny krok ku zlikwidowaniu użytkowania wieczystego.Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy, będący wieczystymi użytkownikami nieruchomości komercyjnych, mogą złożyć wniosek o sprzedaż tej nieruchomości na swoją rzecz (w przeciwieństwie do nieruchomości mieszkaniowych nie następuje to z mocy prawa). Jeżeli takie żądanie wpłynie do odpowiedniego organu do 31 sierpnia 2024 roku, właściciel gruntu nie będzie mógł odmówić sprzedaży tej nieruchomości. Po tym terminie transakcja będzie mogła dojść do skutku jedynie przy woli obu stron.Wszystkie zmiany, które czekają rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku, to z jednej strony krok ku większej dbałości o kwestie ekologiczno- społeczne oraz interesy inwestorów, z drugiej- kolejne ograniczenia w realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Nowe regulacje to ruch w dobrym kierunku, natomiast obecnie powodują sporo zamieszania i niepokoju na rynku. Jeżeli w kolejnych latach ustawodawca zracjonalizuje i ustrukturyzuje podejście do wprowadzania nowych przepisów, polski rynek komercyjny może stać się bardziej konkurencyjny i atrakcyjny dla inwestorów z UE.Pierwszą część tej publikacji możesz znaleźć tutaj.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515