Kluczowe aktualizacje w przepisach dla nieruchomości komercyjnych w 2024 - co musisz wiedzieć, aby nadążyć za prawem? Część 1.

REKLAMA

W 2024 roku rynek nieruchomości komercyjnych czekają kluczowe zmiany dyktowane nowelizacjami obowiązujących przepisów. Rosnące znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz kolejne ustawowe wytyczne obejmujące cały proces inwestycyjny sprawią, że inwestorzy będą musieli dostosować swoją strategię i procedury do zmieniających się warunków. W roku bieżącym nowe obowiązki dotyczyć będą przede wszystkim największych graczy, ale w kolejnych latach dołączą do nich także organizacje z sektora MŚP

NIEFINANSOWE SPRAWOZDANIA ESG- ALE JAKIE?

Od kilku lat trend zrównoważonego rozwoju mocno rzutuje na rynek nieruchomości. Zarówno przy sprzedaży jak i wynajmie budynków coraz większą rolę grają chociażby zielone certyfikaty czy promowanie rozwiązań eco-friendly.Nie trzeba było długo czekać, aby rosnąca świadomość i odpowiedzialność ekologiczno- społeczna znalazła przełożenie na unijne i krajowe regulacje. Już od 1 stycznia 2024 największe spółki oraz grupy kapitałowe mają obowiązek tworzenia raportów ESG (Environmental, Social responsibility, Governance). Oznacza to, że dane trzeba zbierać już od początku tego roku, w niektórych przypadkach pozyskując także raporty od kontrahentów (nawet spoza UE).Lista standardów, zawarta w rozporządzeniu KE 2023/2772 zdecydowanie różni się jednak od krajowych wytycznych z ustawy o rachunkowości, która mimo wcześniejszych założeń nie została znowelizowana. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości, dotyczących stosowania przepisów unijnych na gruncie polskiego ustawodawstwa. Dyrektywa bowiem wiele obowiązków ceduje na krajowe legislacje (jak na przykład nadzór i audyt), ale rodzime przepisy póki co nie wyjaśniają, w jaki sposób należy zaimplementować nowe standardy.Eksperci podnoszą także kwestię błędnego tłumaczenia rozporządzenia na język polski i usunięcia niektórych przepisów w jego polskiej wersji, co może rodzić kolejne trudności w interpretowaniu prawnych obowiązków dla poszczególnych organizacji.Inwestorzy muszą przygotować się na przygotowywanie kompleksowych raportów, dotyczących nie tylko śladu węglowego, odnawialnych źródeł energii czy standardów energooszczędności w budynkach, ale także szeroko pojętych kwestii społecznych oraz pracowniczych. W najbliższym czasie należy spodziewać się także wejścia w życie dyrektywy EPBD oraz klas efektywności energetycznej dla budynków, ponieważ Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który takich klas jeszcze nie wprowadził.

NOWE ZASADY SYTUOWANIA BUDYNKÓW

Zmiany w tym zakresie obejmą inwestorów, którzy zamierzają budować obiekty produkcyjne lub magazynowe. Do tej pory, poza wytycznymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, próżno było szukać przepisów regulujących odległość tych obiektów od zabudowy wielorodzinnej. Kwietniowa nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych, jakiem powinny odpowiadać budynki i i ich usytuowanie (dalej: RWT) wprowadzi dla tych budynków (o ile powierzchnia zabudowy przekracza 1000m2) konieczność zachowania 30 metrów odległości od najbliższego budynku mieszkalnego lub zamieszkania zbiorowego.

MAŁE LOKALE UŻYTKOWE? NIE OD KWIETNIA

Po nowelizacji, która w 2017 roku wprowadziła minimalny metraż powierzchni użytkowej mieszkania na poziomie 25 metrów kwadratowych, przyszedł czas na analogiczny przepis dla lokali użytkowych. W związku z tym nowelizacją RWT od 1 kwietnia br. Wszystkie nowo oddawane lokale będą musiały być większe niż 25 m2, o ile nie znajdują się na pierwszej lub drugiej kondygnacji, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz. Jak komentują eksperci, powyższy przepis jest pokłosiem wypuszczania na rynek lokali użytkowych „inwestycyjnych”, które w rzeczywistości były oferowane i użytkowane jako mieszkania.Więcej zmian w części drugiej naszego cyklu - zostańcie z nami!

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Skontaktuj się
z nami
!

REDAKCJA

redakcja@obiekty.org
+48
Magazyn “Obiekty”
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań

WYDAWCA

GROND MEDIA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie

NIP: 606-00-25-515
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.