
Jak z wampira energetycznego zrobić zielony dom?

Posiadanie domu w Górach Świętokrzyskich brzmi jak marzenie, ale co jeśli ten dom to prawdziwy energetyczny wampir? Jak można przekształcić stary PRL-owski budynek w nowoczesny, ekologiczny dom przyszłości? Przedstawiamy historię transformacji pełną wyzwań i praktycznych porad.
W tym roku weszłam w posiadanie (wspólnie z siostrą) domu po rodzicach w Górach Świętokrzyskich. Domu wybudowanego w latach 60-tych ubiegłego stulecia - typowa PRL-owska kostka, jakich dużo w naszej polskiej przestrzeni. Ogrzewana za pomocą pieca na paliwo stałe (węgiel oraz drewno).
Nowe życie dla starego domu
Zdecydowaliśmy, że domu nie będziemy sprzedawać, i będzie tam mieszkać siostra, a ja będę mieć bazę wypadową na rower w rodzinne strony. Utrzymanie takiego domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli mowa o zapewnieniu ogrzewania. Dom nie jest ocieplony, więc energia z takiego budynku ucieka w kosmicznym tempie. Wysokie koszty i regularne dorzucanie węgla do pieca to tylko niektóre z problemów. Średnioroczne zapotrzebowanie na opał to ok. 4 tony węgla oraz ok. 6m³ drewna. Na najbliższy sezon trzeba przeznaczyć ponad 8 tys. zł (ok. 5,5 tys. – węgiel oraz 3 tys. – drewno). Ciepła woda użytkowa jest pozyskiwana poprzez wymiennik ciepła towarzyszący instalacji centralnego ogrzewania.
Plan na przyszłość
Co dalej? Działając w branży nieruchomości, jestem na bieżąco z tematyką efektywności energetycznej i działań Unii Europejskiej w celu osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. Chcąc nie chcąc, aby całe krajowe zasoby budowlane były zeroemisyjne i neutralne klimatycznie, budynki mieszkalne będą musiały osiągać coraz wyższe klasy energetyczne, co oznacza konieczność renowacji niemal wszystkich istniejących budynków.
Wyzwanie!
Stoi przede mną wyzwanie - przekształcić naszego wampira w efektywny energetycznie dom. Mam świadomość, iż za tym wszystkim stoi Zielony Ład, a precyzyjnie mówiąc inicjatywy obejmujące zmiany w polityce klimatycznej i energetycznej. W przeciwieństwie do większości „Kowalskich” uważam, że są one dla nas szansą i zamierzam z tej szansy skorzystać. Takie domy jak mój, ogrzewane piecami na węgiel, stanowią nawet ok. 70% budynków jednorodzinnych w Polsce. Chcę pokazać ich właścicielom, iż nie należy się bać zeroemisyjnej modernizacji i jak się do tego zabrać.Będę się dzieliła wiedzą oraz swoim doświadczeniem zdobywanym w ramach mojego projektu „Jak z wampira zrobić zielony dom” za pomocą mojego prywatnego bloga oraz za pośrednictwem Obiektów. Wszelkiego rodzaju pytania i komentarze, a w szczególności wymiana wiedzy i doświadczeń, będą bardzo mile widziane.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515