
Okiem VINCI Facilities Polska: sytuacja na rynku pracy pod kątem dostępu do kadr i szkoleń

Od lat pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry technicznej, z aktualną wiedzą praktyczną z różnych branż oraz kompetencjami umożliwiającymi efektywną komunikację, współpracę zespołową i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów jest kluczowe w realizacji obsługi technicznej nieruchomości na wysokim poziomie.Zmiany demograficzne, ewolucja zainteresowań młodych osób oraz rozwój technologii sprawiają, że firmy muszą w swojej polityce personalnej aktualizować strategię pozyskania i rozwoju kadry i dopasowywać ją do sytuacji na rynku pracy.
Co przyciąga, co odstrasza młodych?
Realizując systematycznie praktyki zawodowe dla uczniów szkół technicznych, obserwujemy spadek zainteresowania młodych osób edukacją w kierunkach kluczowych dla FMu. Dlatego tak ważne jest zainteresowanie uczniów szerokim wachlarzem działań serwisów technicznych, a następnie uzupełnienie wiedzy teoretycznej z zakresu elektryki, chłodnictwa, energetyki, hydrauliki, budownictwa o praktyczne aspekty funkcjonowania instalacji budynkowych poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne.Szczególnie istotne są działania wewnętrzne, umożliwiające wymianę doświadczeń między pracownikami. Bardziej doświadczona kadra może dzielić się wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami, co sprzyja efektywnej współpracy w ramach zespołu i podnoszeniu poziomu kompetencji, zaangażowania, motywacji i współpracy w firmie.
Obowiązkowe, ale nie nudne
Kolejny aspekt to realizacja szkoleń obligatoryjnych, wymaganych przez ustawodawcę, m.in. z zakresu: bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawnień technicznych, ale także tych dających pracownikom wiedzę na temat działań prewencyjnych i sposobów rozwiązywania problemów z obszarów takich, jak cyberbezpieczeństwo, etyka i korupcja, mobbing i dyskryminacja czy zasady przetwarzania danych osobowych.
Rozwój dzięki ekspertom z zewnątrz
Szkolenia zewnętrzne, organizowane przez dostawców konkretnych technologii i urządzeń budynkowych oraz ekspertów branżowych są nieocenione w kontekście zdobywania zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Inwestycja w kursy zewnętrzne pozwala na zdobycie przez pracowników certyfikatów i uprawnień, które są cenione na rynku i często wyprzedzają zmiany w przepisach. Przykładowo, wiedza z zakresu systemów sygnalizacji pożarowej i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi czy metod diagnostyki urządzeń pompowych pozwala bardziej efektywnie zarządzać mediami i podejmować właściwe działania prewencyjne, dla zachowania bezpieczeństwa i ciągłości funkcjonowania instalacji.
Siła w różnorodności
Podsumowując, dostęp do wykwalifikowanych kadr oraz odpowiednie szkolenia są fundamentem sukcesu w branży obsługi technicznej nieruchomości. Inwestowanie w rozwój pracowników poprzez różnorodne formy szkoleń przynosi korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla całej firmy, zapewniając wysoką jakość usług i konkurencyjność na rynku.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515