Jak rozwijać senior management w branży Facility Management (i nie tylko)

REKLAMA

„Widziałam/widziałem już wszystko. Albo prawie wszystko. Czego ja się jeszcze mogę nauczyć? Poza tym, starych drzew się nie przesadza….” Brzmi znajomo? Idąc tym tropem, zaproponowanie doświadczonemu Liderowi warsztatu z podstaw komunikacji to jak strzelić sobie w szkoleniowe kolano.

Im wyżej osoby postawione w hierarchii, tym trudniej:

  • znaleźć czas w służbowym kalendarzu na wszystko, co nie jest związane z core businessem
  • zmotywować do działań rozwojowych
  • zakomunikować, iż jest obszar, nad którym Lider powinien pracować

Wniosek zatem nasuwa się sam: im bardziej spersonalizowane i zindywidualizowane działanie rozwojowe, tym większa szansa na (rozwojowy) sukces.Poniżej kilka konkretnych przykładów działań rozwojowych umiejętności miękkich i zarządzania ludźmi, które mogą być stosowane przez senior management w branży Facility Management:

  1. Szkolenia i warsztaty: nastawione na analizę własnych stylów zachowania, zarządzania i komunikacji. Przykładem mogą być warsztaty Insights Discovery, Extended DISC, FRIS.
  2. Mentoring i coaching: Umożliwienie senior managerom udziału w programach mentoringowych lub zapewnienie im sesji coachingowych może pomóc w indywidualnym rozwoju i poprawie ich umiejętności zarządzania ludźmi. Uwaga! Wybór osoby coacha i mentora jest tu kluczowy! Proces mentoringowy to nie jednokrotne spotkanie, tylko cały cykl (np. 6 spotkań w odstępie 3-4 tygodni)
  3. Projekty rozwojowe: Zachęcanie senior managerów do angażowania się w projekty rozwojowe, które wymagają wykorzystania i rozwinięcia określonych umiejętności miękkich, takich jak przywództwo, negocjacje czy rozwiązywanie konfliktów.
  4. Feedback 360 stopni: Przeprowadzenie regularnych ocen 360 stopni, które obejmują opinie zarówno podwładnych, jak i współpracowników oraz przełożonych, może pomóc senior managerom w identyfikacji obszarów do poprawy i skutecznym rozwoju swoich umiejętności miękkich.
  5. Case studies i grupowe dyskusje: Organizowanie sesji case studies lub grupowych dyskusji na temat konkretnych sytuacji z życia zawodowego może pomóc senior managerom w praktycznym zastosowaniu swoich umiejętności miękkich i wymianie doświadczeń z innymi.
  6. Wykorzystanie wydarzeń branżowych: Zachęcanie senior managerów do uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach branżowych może umożliwić im zdobycie nowej wiedzy, wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami oraz rozwijanie umiejętności networkingowych.

Kombinacja tych działań może skutecznie wspierać rozwój umiejętności miękkich i people managementu wśród liderów. Kluczem jest dobór, po uprzedniej diagnozie. I co ważne – osoby które zajmują się działaniami szkoleniowymi, rozwojowymi czy talent management mają niezwykle trudne zadanie „sprzedania” koncepcji czy tez metody osoby w wysokiej randze. Najczęściej słyszymy „to nie jest teraz najlepszy moment”. Na co odpowiadam: nigdy nie będzie takiego, czym najczęściej wywołuję uśmiech zrozumienia na twarzach liderów. Zróbmy to teraz (lub przynajmniej zaplanujmy teraz) bo szkolenia odłożone na potem, w 99 % nigdy nie dochodzą do skutku.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Skontaktuj się
z nami
!

REDAKCJA

redakcja@obiekty.org
+48
Magazyn “Obiekty”
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań

WYDAWCA

GROND MEDIA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie

NIP: 606-00-25-515
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.