
Certyfikaty zielonych budynków, czyli kilka słów o BREEAM, LEED i WELL

Zielonych i zrównoważonych biur jest wśród nas coraz więcej. Według raportu* przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, w Polsce jest obecnie aż 1600 certyfikowanych budynków (w tym domów mieszkalnych). To oznacza, że w tej kategorii jesteśmy na szczycie rankingu państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Jednak o jakie certyfikaty chodzi i dlaczego ważną rolę pełnią w nich rośliny?
Certyfikacje – dlaczego są ważne?
Zgodnie z przyjętą w 2010 roku dyrektywą 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od stycznia 2021 roku każda nowa inwestycja musi wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, która powinna pochodzić z odnawialnych źródeł oraz stanowić najniższy koszt uzyskany w szacunkowym okresie życia budynku. Jest to jeden z elementów Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada uzyskanie neutralności klimatycznej naszego kontynentu do 2050 roku.Aby określić, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane w danej inwestycji, stworzono uniwersalne kryteria oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju. Spełnianie tych kryteriów wiąże się z przyznaniem prestiżowych certyfikatów:
- BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – najpopularniejsza metoda certyfikacji biur, rozwijana od 1990 roku w Wielkiej Brytanii i stosowana obecnie w 77 krajach.
- LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – amerykańska metoda, obecna w 168 krajach. Certyfikaty LEED przyznawane są na różnych poziomach.
- WELL Building Standard – operujący w 48 krajach certyfikat skupia się na zdrowiu i komforcie użytkowników budynków. Koncentruje się na 10 kategoriach związanych z dobrym samopoczuciem pracowników.
Rola roślin w certyfikowanym budownictwie
Kwiaty doniczkowe i ogólnie szeroko rozumiana zieleń, ma duży wpływ na spełnienie wymogów certyfikacyjnych. Wśród punktów podlegających audytowi bierze się pod uwagę wewnętrzne i zewnętrzne czynniki mające wpływ m.in. na zagospodarowanie terenów zielonych.Jak to wygląda w przypadku konkretnych certyfikatów?
- BREEAM – punkty są przyznawane m.in. za współpracę z ekologiem, który opracuje raport nt. bioróżnorodności na działce i wdrożenie określonej liczby jego zaleceń.
- LEED – oceniane jest m.in. wykorzystanie zieleni i struktur (np. pergoli) w celu zacienienia terenu. Brana pod uwagę jest również powierzchnia terenu zielonego – powinna stanowić minimum 30% całej powierzchni działki, z czego 1⁄4 powinna być pokryta roślinnością.
- WELL – przy certyfikacji uwzględnia się dostęp użytkowników do terenów zielonych oraz elementów małej architktury, a nawet… udostępnianie narzędzi do uprawy warzyw i owoców.
Nic zatem dziwnego, że większość nowych inwestycji już na etapie planowania uwzględnia w swoich przestrzeniach roślinność. Wszelkie rozwiazania umożliwiające infiltrację wody, wprowadzanie elementów zielonej infrastruktury (np. ogrody deszczowe, zielone parkingi), a także tworzenie zielonych ścian wewnątrz budynku – to tylko niektóre sposoby na tworzenie bardziej przyjaznych i ekologicznych biur, które mogą zostać później wyróżnione prestiżowym certyfikatem.
Czy opłaca się inwestować w zieleń?
Warto wiedzieć, że wiele przedsiębiorstw, szczególnie korporacji o międzynarodowym zasięgu, preferuje wynajem przestrzeni w zielonych biurowcach, bo te niosą ze sobą standard wykończenia klasy A. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych i zeroemisyjnych technologii w budynkach z takimi certyfikatami, a także dostępowi do terenów zielonych, możliwe jest uzyskanie lepszych warunków eksploatacyjnych dla najemców. To oczywiście wpływa na cenę lokali, ale to nie odstrasza najemców, którzy chcą mieć pewność, że korzystają z przyjaznej i ekologicznej przestrzeń do pracy.Mamy nadzieję, że Polska nie będzie zwalniać tempa, jeśli chodzi o tworzenie zrównoważonej architektury. Im więcej ekologicznej biur w naszym kraju, tym lepszy obraz Polski w oczach zagranicznych inwestorów… a także więcej pracy dla nas!*Raport ”Zrównoważone certyfikowane budynki”, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, 2023 rok.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515