
Wystawa w galerii Art Walk opowie o modernistycznej architekturze Syrkusów

Już 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim otworzy się nowa wystawa plenerowa: „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji stała się architektura mieszkaniowa spod kreski jednego z najwybitniejszych duetów polskiego modernizmu – małżeństwa Syrkusów. Wystawa odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, a jej organizatorem jest Fundacja Sztuka w Mieście i firma Ghelamco.
Nowoczesne, wygodne, pełne słońca i z dostępem do wszystkich udogodnień – od prywatnej łazienki, po gabinety lekarskie i przedszkola. Takie były osiedla projektowane przez Helenę i Szymona Syrkusów. Para awangardowych architektów poprzez swoje projekty, pracę teoretyczną i działalność w międzynarodowych organizacjach chciała zmieniać świat na lepsze.Wyznawane przez siebie wartości przekładali nie tylko na funkcjonalność projektowanych przestrzeni, ale także na jakość architektoniczną – wyrażającą się w funkcjonalistycznych, prostych formach, atrakcyjnym detalu i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ich architektura stanowiła odpowiedź na kryzys mieszkaniowy dwudziestolecia międzywojennego i późniejsze wojenne zniszczenia. Osiedla miały oferować przestrzeń do zamieszkania, w której niczego nie brakuje. Pozostające do dziś czołowymi przykładami modernizmu budynki projektowane przez Syrkusów stanowią wartościowe źródło inspiracji dla kształtowania przestrzeni mieszkalnej we współczesnej Polsce.
"Awangardowe projekty Heleny i Szymona Syrkusów, choć tworzone kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wyrastając z kryzysu mieszkaniowego i chęci zmiany miasta na lepsze, koncepcje te mogą dziś inspirować do bardziej zielonego, innowacyjnego i społecznego myślenia o osiedlach i architekturze mieszkaniowej Warszawy" – mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy i kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.
"„Do zamieszkania!” to nasza pierwsza wystawa o tematyce architektonicznej w galerii Art Walk. Inspiracją do jej stworzenia była kamienica przy ulicy Grzybowskiej 73, którą obecnie przywracamy do świetności. Powstały w 1936 roku dom, zaprojektowany przez Szymona Syrkusa, wyróżniał się ponadczasową, funkcjonalną architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami. Przywracając Warszawie kolejną perełkę architektury, chcielibyśmy jednocześnie szerzyć wiedzę o jej materialnym dziedzictwie i stojących za nim ludziach, co wpisuje się w naszą kulturalną misję realizowaną wspólnie z Fundacją Sztuka w Mieście w ramach inicjatywy Kocham Warszawę" – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Na wystawie będzie można zapoznać się z najwybitniejszymi projektami Syrkusów, które współkształtowały architektoniczny krajobraz i tożsamość kilku dzielnic Warszawy. Są wśród nich budynki, które zrealizowano zarówno przed II wojną światową, jak i w okresie powojennym, m.in. osiedle WSM na Rakowcu, kamienica firmy „Hurwicz i s-ka” przy ulicy Grzybowskiej 73 czy osiedla Koło II na Woli i Praga I na Nowej Pradze. Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło też przykładów budownictwa jednorodzinnego – znalazła się m.in. willa Zofii Rosińskiej na Saskiej Kępie czy dom wypoczynkowy doktora Berensteina w Konstancinie-Jeziornie.Aby jeszcze mocniej zanurzyć się w świat modernistycznej architektury Syrkusów, organizatorzy, patron i kurator wystawy zapraszają na autorskie oprowadzanie, które odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji 16 maja o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.Patronem wystawy został Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. To państwowa instytucja kultury, która poprzez działalność popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą pogłębia świadomość społeczną, promuje kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmuje starania w kierunku zachowania dziedzictwa architektonicznego. Zajmuje się także prowadzeniem badań nad architekturą i urbanistyką oraz upowszechnianiem wiedzy z tych dziedzin.
Wystawa czynna codziennie od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r. Galeria Art Walk na placu EuropejskimWstęp wolny.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515