Wpływ Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury handlowej - galerie handlowe zbudowane dzięki środkom unijnym

No items found.
REKLAMA

Od kiedy Polska dołączyła do wspólnoty Europy, dokonało się w niej mnóstwo zmian infrastrukturalnych. Nawet wśród powstałych w ciągu ostatnich dwóch dekad obiektów komercyjnych z dominującą funkcją handlową, można doszukać się takich, które powstały dzięki wsparciu środkami unijnymi. W tym artykule z serii 20 lat transformacji Polski w Unii Europejskiej oceniamy wpływ Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury handlowej w Polsce, przedstawiając galerie handlowe zbudowane dzięki środkom unijnym. 

Galerie handlowe zbudowane dzięki środkom z UE

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce powstało wiele obiektów, których budowę wsparto środkami z UE. Oczywiście, galerie handlowe nie miały wśród nich priorytetowego charakteru, bo wznosili je głównie inwestorzy prywatni. Nie zmienia to faktu, że Unia Europejska i jej fundusze, przyczyniły się także do powstania obiektów o funkcji handlowej. Poniżej wymieniamy galerie handlowe zbudowane dzięki środkom unijnym, których lista obrazuje, jak duży był wpływ Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury handlowej w Polsce.

Miejskie Centrum Handlowe Stara Betoniarnia w Gostyninie

Miejskie Centrum Handlowe Stara Betoniarnia w Gostyninie to pierwszy tego typu kompleks w tym mieście, którego budowę zaplanowały władze Gostynina, gdy dostrzegły szansę na rewitalizację terenów poprzemysłowych po byłym zakładzie produkcji betonu PPEB Budopol. Opuszczone budynki przemysłowe przy ul. Bierzewickiej 32, pozwoliły uniknąć budowy centrum od podstaw i zrealizować inwestycję stosunkowo niskim kosztem. Stworzenie MCH Stara Betoniarnia z halą targową i galerią handlową kosztowało 17 mln złotych - ponad połowa środków potrzebnych na tą rewitalizację pochodziła z dotacji z Unii Europejskiej, która wsparła władze Gostynina 11 milionami złotych.

Centrum handlowe Sukcesja w Łodzi

Centrum handlowo-rozrywkowo-biznesowe Sukcesja przy Al. Politechniki 5 w Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Łódzkiej i siedziby Międzynarodowych Targów Łódzkich EXPO, powstało na terenie opuszczonej fabryki. Dzięki temu inwestor, spółka Fabryka Biznesu, mógł otrzymać niewielkie dofinansowanie do budowy obiektu z działania UE związanego z rewitalizacją obszarów problemowych. Budowa CH Sukcesja, którą powierzono w całości wykonawcy Mirbud, rozpoczęła się w 2012 roku, a zakończyła w 2014. Inwestycja pochłonęła aż 239 mln zł. Niewielka część tej kwoty, bo tylko 8 milionów, pochodziła z dotacji UE. Niestety, centrum handlowe Sukcesja zamknęło się 5 lat po otwarciu w 2015 roku - obecnie, obiekt został wykupiony przez tureckiego inwestora, który przerabia go na kompleks o nieco bardziej rozrywkowym, niż handlowym charakterze. Galeria Nowa Sukcesja ma otworzyć się jeszcze w tym roku.

Rewitalizacja i zmiana dominujących funkcji dworca w Będzinie

W Będzinie w województwie śląskim, dzięki funduszom UE udało się zrewitalizować położony przy ul. Placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej dworzec, który z uwagi na swoją korzystną lokalizację w centrum miasta, został przeznaczony na cele administracyjno - handlowe. Inwestycja władz miasta Będzin obejmowała termomodernizację zabytkowego budynku uważanego za jedną z ikon modernizmu, w którym całkowicie odnowiono także zapuszczone dotychczas wnętrza. Realizacja tego projektu kosztowała niemal 7,5 miliona złotych, z czego 2 pochodziły z środków pozyskanych z Funduszy Europejskich. Niestety, lokale handlowe dostępne w obiekcie, nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, w związku z czym trwają negocjacje dotyczące dalszych zmian przeznaczenia budynku. Władze miasta Będzin poinformowały niedawno w mediach, że zorganizują tam prawdopodobnie otwarte centrum kultury z miejską biblioteką.

Wpływ Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury handlowej w Polsce - podsumowanie

Jak widać, galerie handlowe powstałe dzięki funduszom unijnym, można policzyć na palcach jednej ręki. Oczywiście, dotacje z Unii Europejskiej pomogły w budowie wielu obiektów o dominującej funkcji handlowej, jednak nie były to typowe centra z lokalami na wynajem, a budynki handlowe służące działalności firm, które uzyskały dofinansowania z Funduszy Europejskich na własny rozwój.Nie ulega więc wątpliwości, że komercyjne centra handlowe, powstawały w ostatnich latach głównie dzięki inwestorom prywatnym, którzy budowali je z własnych środków. Do zwiększenia liczby galerii handlowych na terenie Polski przyczyniły się jednak z pewnością zmiany w zakresie infrastruktury drogowej, czy transportowej, których dużą część zawdzięczamy właśnie członkostwu w UE.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Skontaktuj się
z nami
!

REDAKCJA

redakcja@obiekty.org
+48
Magazyn “Obiekty”
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań

WYDAWCA

GROND MEDIA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie

NIP: 606-00-25-515
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.