
Sektor living atrakcyjny dla inwestorów

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy - wynika z nowego raportu opublikowanego przez globalną firmę doradczą Knight Frank. Doroczne badanie European Living Sector Investor Survey, przeprowadzane przez Knight Frank, wykazało, że w ciągu najbliższych pięciu lat ok. 64 miliardy euro nowego kapitału zostanie przeznaczone na inwestycje w sektorach mieszkaniowym, m.in. BTR (mieszkań na wynajem), PBSA (prywatnych akademików) oraz mieszkań dla seniorów.
Badanie, które obejmuje 55 wiodących inwestorów zarządzających łącznie aktywami mieszkaniowymi o wartości ponad 98 miliardów euro wykazało, że wszyscy respondenci planują zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy, przy czym 41% z nich zamierza zwiększyć alokacje od 40% do 100% obecnych poziomów.W tegorocznym raporcie za główny obszar wzrostu uznano segment mieszkań jednorodzinnych, w który do 2029 roku planuje inwestować 54% inwestorów – w porównaniu do obecnych 31%. Z kolei prywatne akademiki zostały uznane za najbardziej atrakcyjny cel inwestycyjny na najbliższe pięć lat, a na kolejnym miejscu znalazło się budownictwo wielorodzinne.Kwestie związane z ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym (ESG) nadal mają kluczowy wpływ na decyzje inwestycyjne. Aż 69% respondentów uznało inwestorów za „ważnych” lub „bardzo ważnych” w kształtowaniu podejścia do ESG – wyżej niż zmiany regulacyjne (65%) oraz wymagania najemców (52%).
„Sektory mieszkaniowe nadal jest atrakcyjny dla inwestorów instytucjonalnych z dużym kapitałem, czekającym na zaangażowanie. W miarę jak Europejski Bank Centralny kontynuuje obniżki stóp procentowych, spodziewamy się znacznego wzrostu aktywności w nadchodzących miesiącach. Mimo że wyzwania związane z regulacjami i dostępnością mieszkań pozostają, silne fundamenty rynku najmu nadal przyciągają inwestycje” – komentuje Stuart Osborn, Head of European Living Sectors Transactions w Knight Frank.
„Polska ma duże możliwości rozwoju sektora mieszkaniowego. W akademikach mieszka około 10% populacji studentów, a udział osób powyżej 65 roku życia w populacji wynosi obecnie 20%, co oznacza, że potencjał inwestycji w prywatne akademiki (PBSA) oraz domy opieki jest znaczny. W sektorze BTR inwestorzy wybierają grunty o przeznaczeniu usługowym ze względu na wysokie koszty i niedobór gruntów o przeznaczeniu mieszkaniowym”– wyjaśnia Krzysztof Cipiur, Managing Partner, Head of Capital Markets w Knight Frank.
„Istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie na zwiększenie i ożywienie konkurencyjności europejskiej gospodarki, a sektory living odegrają znaczącą rolę w zmianie sytuacji na całym kontynencie. Londyn, Madryt i Berlin to najlepsze lokalizacje dla inwestorów, ale na liście życzeń pozostają również Dublin, Mediolan, Amsterdam i Barcelona” - dodaje Katie O’Neill, Associate w dziale Global Living Sectors research w Knight Frank.
Ankietowani podkreślili kilka kluczowych wyzwań dla sektora. Potencjalne nowe regulacje zostały zidentyfikowane jako największe krótkoterminowe wyzwanie operacyjne przez 62% respondentów, a tuż za nimi znalazły się obawy dotyczące przystępności cenowej. Kwestie te pojawiają się w obliczu gwałtownych podwyżek czynszów w wielu europejskich miastach i rosnącej presji na ich kontrolę.Badanie Knight Frank wskazuje na wyraźną poprawę nastrojów na rynku wierzytelności, przy czym 60% respondentów spodziewa się, że ich zapotrzebowanie na zadłużenie wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowi to znaczny skok w porównaniu z zeszłorocznym badaniem, kiedy takie zapotrzebowanie zgłosiło 20% respondentów.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515