
Ogrody Ulricha z certyfikatem BREEAM

Ogrody Ulricha, historyczny kompleks położony na warszawskiej Woli uzyskał certyfikat BREEAM dla trzech obiektów – na poziomach Very Good oraz najwyższego, Excellent, dla Ogrodów Ulricha i Willi Ulricha. Za certyfikację należących do Wola Parku budynków odpowiadał Zespół Zrównoważonego Rozwoju WSP Polska.
Ogrody Ulricha zachwyciły warszawiaków w październiku 2022 r., kiedy na terenie zabytkowego obiektu powstał tętniący życiem Food Hall. Kompleks Ogrodów, wraz ze zlokalizowanymi tu obiektami, stale się rozwija, a kolejne etapy rewitalizacji przeprowadzone w zgodzie z wartościami zrównoważonego rozwoju, zostały docenione przez międzynarodową jednostkę certyfikującą.W październiku br. dawne szklarnie, a obecnie Ogrody Ulricha uzyskały certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie Excellent. Willa Ulricha (obecnie budynek restauracji Willa Ogrodników) została uhonorowana certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-out na poziomie Excellent, a Zielona Chata (obecnie Trattoria Di Antonio) certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-out na poziomie Very Good.
"Prace nad rewitalizacją całego kompleksu rozpoczęliśmy jeszcze w 2021 r. W zależności od stanu w jakim był każdy z nich, obiekty wymagały różnego nakładu pracy. Niemniej, pomimo skali czekających nas remontów, widzieliśmy ogromny potencjał Ogrodów Ulricha do odzyskania dawnej świetności. Możemy stwierdzić, że projekt okazał się sukcesem i kompleks stanowi dziś nie tylko idealne miejsce spotkań i rekreacji dla lokalnej społeczności, ale także dowód wartości, jakie wyznajemy jako firma. Zrównoważony rozwój, dostępność i lokalność są dla nas kluczowe i cieszy nas, że są widoczne w tak wielu aspektach zrewitalizowanego kompleksu i potwierdzone tak wartościową certyfikacją" – mówi Emilia Szkudlarek, dyrektorka centrum handlowego Wola Park.
Ochrona dziedzictwa kulturowego
Projekt rewitalizacji kompleksu został przeprowadzony z pełną starannością jeśli chodzi o ochronę dziedzictwa kulturowego zabytkowych szklarni, oraz zlokalizowanych na tym terenie Willi i Zielonej Chaty. Podczas renowacji obiektów, realizowanej pod stałym nadzorem konserwatora budynków, zachowano ich historyczne elementy architektoniczne, jednocześnie wprowadzając nowoczesne udogodnienia - oryginalne detale zostały starannie odrestaurowane, a budynki zachowały swój charakter i urok, zapewniając jednocześnie współczesne standardy komfortu i bezpieczeństwa.
Materiały i minimalizacja śladu węglowego
Co więcej, rewitalizacja historycznego obiektu nie tylko pozwoliła zachować unikatowy charakter miejsca, ale także zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, dzięki wykorzystaniu istniejącej już struktury budynków i jednoczesnemu zmniejszeniu ilości wytwarzanych materiałów. Wybór trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów w Ogrodach Ulricha dodatkowo zapewni im długowieczność, minimalizując potrzebę częstych napraw czy wymian. Zastosowane materiały były pozyskiwane w sposób zrównoważony, co potwierdzały certyfikaty odpowiedzialnego pochodzenia (m.in. EMS) dla wszystkich kluczowych grup materiałowych zastosowanych w projekcie.
Miejsce dla wszystkich
Projekt kompleksu został stworzony z myślą o integracji lokalnej społeczności, oferując przestrzenie publiczne i usługi dostępne dla wszystkich mieszkańców. Budynki i teren zewnętrzny są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu każdy może w pełni korzystać z oferowanych udogodnień. Przestrzenie rekreacyjne, takie jak park, plac zabaw i ścieżki spacerowe, zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas, gdy ogród społeczny w formie mini szklarni nawiązuje do charakteru miejsca oraz wspiera integrację mieszkańców.
Bioróżnorodność
Projekt uwzględnił również ochronę i wzmocnienie lokalnej fauny i flory, co przyczyniło się do poprawy bioróżnorodności na terenie parku. Zastosowano różnorodne rośliny, które przyciągają lokalne owady, ptaki i małe ssaki, tworząc zróżnicowany i zdrowy ekosystem. Na potrzeby prowadzonych prac stworzony został Raport Ekologa, którego autorką była Beata Pawłowska (WSP Polska, Dział Środowiskowy), renomowana ekolożka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności. Już na etapie renowacji zwrócono również uwagę na minimalizację zakłóceń dla lokalnych ekosystemów - prace budowlane były planowane w taki sposób, aby chronić istniejące siedliska i gatunki.
Efektywność energetyczna obiektów
Zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych, takich jak systemy odzysku ciepła oraz elektryfikacja systemów w celu odejścia od paliw kopalnych, obniżyło zużycie energii i emisję CO2. Systemy odzysku ciepła z wentylacji i klimatyzacji pozwalają na ponowne wykorzystanie energii cieplnej (m.in. do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej), co dodatkowo obniża koszty eksploatacyjne. W projekcie zastosowano również systemy zarządzania energią oraz zaawansowany system BMS (Building Management System), który umożliwia bieżące śledzenie i analizę zużycia energii, co pozwala na wprowadzenie odpowiednich działań korygujących.Inwestorem projektu jest firma Ingka Centres, za opracowanie architektoniczne odpowiadali: WXCA – odpowiedzialni za Ogrody Ulricha i teren zewnętrzny i LAB3 Architekci – odpowiedzialni za Willę Ulricha oraz Zieloną Chatę. Generalnym wykonawcą był Budimex SA. Proces certyfikacji nadzorowała Ewa Kowalska-Ocneanu z WSP Polska, pełniąc role Assessora oraz Advisory Professional (AP), dodatkowo wspierana przez Annę Wadlewską (AP i Assessora certyfikacji BREEAM), Magdalenę Antoszkiewicz, Małgorzatę Zychlę (Młodsze Konsultantki Zrównoważonego Rozwoju) oraz Magdalenę Bączyk.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Zamów prenumeratę
już teraz!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
Skontaktuj się
z nami!
REDAKCJA
BUSINESS LINK MARATON
ul.Królowej Jadwigi 43
61-871 Poznań
WYDAWCA
ul. Bystra 8b
61-366 Poznań, Wielkopolskie
NIP: 606-00-25-515